Dudaklarda Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

dudak estetiği
dudak estetiği

Dudak Estetiği

Dudaklar aynaya bakıldığında veya başkaları tarafından bakıldığında ilk görünen vücut bölgesidir. Bu bölgede mevcut veya sonradan gelişebilen etkiler nedeniyle bozukluklar kişilere rahatsız vermekte ve mutsuzluğuna neden olmaktadır. Dudaklar normal şartlarda büyük, ince, kalın olabilmekte veya sonradan yaşlanmanın verdiği etkilerle incelerek, dolgunluğunu kaybetmesi ile yüzde uyumsuz ve orantısız şekilde durabilmektedir. Bu uyumsuz ve orantısız durum dudak estetiği uzmanları tarafından giderilmeye çalışılmaktadır.

Dudak problemlerinden olan kalın dudaklar inceltilebilmekte, büyük dudaklar küçültülebilmekdetir. Yaşlılığın verdiği etki ile kırışan ve incelen dudaklar tekrar eski haline getirilmesi konusunda yardımcı olunmaktadır. Dudak estetiği doktorları tarafından talebinde bulunanlar; işleme uygunluk, dokunun uygunluğu, sağlık durumu değerlendirilmektedir. Dudak estetiğinde karara doktor muayenesi sonrası yapılacak değerlendirme sonucu ulaşılmaktadır.

 Dudak Estetiği ile Yapılan İşlemler?

dudak estetiği

 Dudak Kalınlaştırma

Dudakları ince olanların problemlerine dudak estetiği uzmanları tarafından iki yöntemle müdahale edilmektedir. Bu yöntemler kişinin doku durumu ve uygunluğuna göre karar verilmektedir. Bu yöntemler yağ enjeksiyonu ve dolgudur.

 Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu hastanın kendi vücudundan alınan yağın bir takım işlemlerden geçirilerek dudak dokusuna uygun hale getirilmesi ve dudağa enjekte edilmesi işlemidir. İşlem ameliyathane ortamında ve bölgesel uyuşturma ile yapılmalıdır. Dudak bölgesinde iğne dışında herhangi bir kesi yapılması veya farklı bir işleme ihtiyaç duyulmamaktadır. Dudakta işlem yapılan bölgede birkaç gün süren şişlik oluşabilmektedir.  Yöntem uygulandıktan bir müddet sonra enjekte edilen yağ vücut tarafından yarısı vücut tarafından emileceğinden birkaç defa tekrar edilmesi gerekebilmektedir. Bu tekrarlardan sonra dudakta istenen kalınlaşmaya ulaşılması amaçlanır

 Dolgu İşlemi

Dolgu işlemi dolgu maddelerinin dudak bölgesine enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. İşlemde Hyaluronik asit, kolajen, silikon veya farklı dolgu maddeleri kullanılabilir. Hyaluronik Asit, vücut ile herhangi bir tepkimeye girmediği bilinen bir maddedir. Bu nedenle tercih edilen bir uygulamadır. İğne yardımı ile dudağa uygulanmaktadır. Etkisini 1 yıl boyunca muhafaza eder. İşlem kısa sürede ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Kişi işlemin bitiminde normal hayata devam edebilmektedir. Özellikle dudak kenarlarının formunun kaybedildiği durumlara çözüm sağlamaktadır.

Kolajen maddesi sığırlardan elde edilebilen bir maddedir. Bu madde bazı kişilerde reaksiyona sebep olabilmektedir. Bu nedenle uygulamayı yapacak doktor bu uygulamayı seçtiğinde uygulamadan önce kişiye muayene ederek karar vermektedir.

Silikonun olumsuz etkileri sosyal medyada sıkça yer alsa da dudak kalınlaştırma da kullanılan bir maddedir. Uygulanması sonucu bazı kişilerden his kaybının yaşandığı rapor edilmiştir. Uygulamada tercih edildiğinde son derece dikkatli bir uygulamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Dudak estetiğinde diğer dolgu maddeleri de kullanılabilmektedir. Bu dolgu maddeleri insan üzerinde halen kullanılmakta olan maddeler olup sayıları oldukça fazladır.

 Kalın ve Büyük Dudak İnceltme Yöntemleri

dudak estetiği

Bu teknikler üç tanedir. Bunlar; dudağın asılması, ağız içi kesi yapılması ve dudağın dışından yapılan kesilerdir. Bu teknikler kullanılarak kalın veya büyük dudaklar normal formuna kavuşturulabilmektedir.

Dudağın asılması özellikle üst dudağın formunu kaybederek izinin kaybolmasına çözüm sağlayabilen bir uygulamadır. Dudak iç tarafından çeşitli cerrahi malzemeler kullanılarak yapılabilmektedir.

Büyük ve kalın dudaklar için uygulanan dudak içi kesiler ile dudak kalınlığı ve büyüklüğü çözülebilmektedir. Dudak içi kesi işleminde çok büyük veya kalın dudaklardan doku çıkarılması gerekebilmektedir. Ağız kenarı açıklıklarında ve geniş ağızlarda da uygulanan yöntem çözüm sağlayabilmektedir. Dudak mukozası ve dudak dokusu kesi yapılarak kısaltılmaktadır. Bu işlem sonrasında yüzde görünür bir kesi izi oluşmamaktadır. Dokunun iyileşme süreci olan 2 ila 3 hafta sonra dudak normal vazifesini yerine getirebilmektedir. İşlem sonrasında doğallığı bozacak bir sonuç ortaya çıkmamaktadır.

Dudak dışından yapılan kesi ile dudak kenarlarının belirginleştirmek için dışa doğru yönlendirildiği bir uygulamadır. Dudakların normal duruşunun sağlanması, belirginleştirilmesi sağlanabilmektedir. Dudak burun arasındaki mesafenin ayarlanması işlem sayesinde mümkün olabilmektedir. Yapılan müdahale dudak kenarlarında genelde iz kalmamasını sağlamak amacıyla dikkat edilse de bazı durumlarda iz kaldığı görülebilmektedir. Bu müdahale tercih edilirken bu husus değerlendirilerek karar verilmelidir.

 Dudak Kırışıklıkları

Dudaklarda yaşanan kırışıklıklar dudak estetiği uzmanları tarafından dolgu maddeleri ve alternatif tedavi yöntemleri ile etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Alternatif yöntemler arasında lazer uygulamaları, peeling yöntemleri, ses dalga cihazları gibi yöntemlerin kullanılarak cilt altındaki dok.unun kendi dolgu maddesini üretmesi ve dudağın eski şekline kavuşması hedeflenir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*