Etkili İnstagram Reklamları İçin Püf Noktalar

İnstagram reklamları sayesinde işletme ve kişisel hesaplarınızı daha başarılı hale getirebilirsiniz. Öyle ki iyi ve etkileşimli bir sosyal medya hesabında takipçi ve beğeni sayısı fazla olur. Özellikle de herhangi bir ürünü pazarlamayı amaç edinmişseniz kendinize yeterli miktarda hedef kitle elde etmeniz gerekir. Bunu sağlamak için kimi zaman İnstagram reklam almaya gereksinim duyabileceğiniz gibi kimi zamanda reklam vermek isteyebilirsiniz. Son birkaç aydır gündemde olan ve büyük ya da küçük fark etmeksizin hemen her firma tarafından kullanılmaya başlanan İnstagram reklamları her geçen gün çok daha büyük bir kitleye hitap etmeye başlamıştır. Ülkemizde de İnstagram kullanımının artmasına paralel olarak günümüzde diğer senelere göre çok daha başarılı ve etkili reklamlar da oluşturmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Peki yüksek performanslı İnstagram reklamları hazırlamak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İnstagram reklamları oluşturmak neden bu kadar önemli? Düşük bütçeli ve yüksek bütçeli reklamlarla ne kadar takipçi ve beğeni elde edebilirsiniz? Reklamların işletme hesapları için önemi nedir? Merak edenler için işte detaylar…

İnstagram bilindiği gibi görsel olarak kullanıcılara hizmet verir. Yani bu platform üzerinden video paylaşımına ve fotoğraf paylaşımına izin verilmektedir. Bu nedenle reklam söz konusu olduğunda da görsellik önemli bir husus olacaktır. İnstagram reklamları oluştururken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kalitedir. Oluşturduğunuz görseller ne kadar kaliteli ise bazı kriterlere göre belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize de o kadar kolay ulaşabilirsiniz. İnstagram reklam oluşturma işlemi gerçek anlamda bir profesyonellik gerektirir. Yapılan paylaşımların net ve olabildiğince de yüksek kalitede olması kullanıcılar açısından çok önemlidir. Bu nedenle de reklam paylaşımlarında dikkat edilmesi gereken 3 kritik noktaya özen gösterilmesi gerekecektir. Bu notalar şu şekildedir;

  • İnstagram reklamlarınızın kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Paylaşım kalitesi kullanıcılar, işletme hesapları ve de diğer kişisel hesaplardaki takipçi kitlesini artırmak için son derece önemlidir. İlerleyen süreç içerisinde yapılan işlemler beğeni sayısının da artmasına da yardımcı olacaktır.
  • Paylaşımlar genel olarak kullanıcı odaklı olmalıdır. Yani hedef kitlenin yakından ilgisini çekmeli ve görselleriniz ile potansiyel müşteriniz haline gelmelidirler.
  • Paylaşımlarınızda marka odaklı olmaya çalışın. Reklamlarınız her ne kadar marka ile ilişkili ise bu sizler için ekstra bir avantaj olacaktır.

Bu üç noktaya dikkat ederek, kısa zamanda büyük bir kitleye hitap etmeyi de başarılı hale getirmeniz kaçınılmaz olacaktır. İnstagram bilindiği gibi çok yönlü bir sosyal ağdır. Bu nedenle ilk aşamada hedef kitlenizi kendi kriterlerinize göre daraltmanızda fayda vardır.

Paylaşımların Görsel Kalitesini Artırın

İnstagram bilindiği gibi görsellik üzerine kurulmuş önemli bir sosyal ağdır. Bu ağda aktif olan kullanıcılar genellikle görsellerken etkilenmek ve de ilham almak için çeşitli işletme hesaplarını ya da kişisel sayfaları takibe almaktadırlar. Gerek paylaşımlarınızı değerli hale getirmek için gerekse de reklamlarınızda kullanacağınız görsellerine kalitesini artırmak bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Öyle ki görseller kullanıcıların işletme ya da kişisel hesaplar hakkında bilgi verir. Onların algılarının temelini oluşturarak sayfanızla etkileşim içerisinde kalmalarına yardımcı olur. Görsel seçiminde dikkat edilmesi gereken 3 temel nokta bulunur. Bunlara dikkat ederek reklam verenler açısından çok büyük avantajlar elde etmek de kaçınılmaz hale gelecektir.

İnstagram reklam  seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk kriter hedeflenen görsellerin seçiminde odak noktası belirlemektir. Bilindiği gibi yoğun ve de karmaşık görseller kullanmak, insanların gözünü yorar ve vurgulamak istediğiniz ögeyi ön plana çıkarmanıza engel olur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına firma logonuzu ya da firmanızın özel bir ürününü reklamlarınızda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle de reklamlarınızda marka logonuzu vurguladığınız takdirde insanların akıllarında çok daha kolay bir şekilde kalmanız kaçınılmaz hale gelecektir. İnstagram reklam görsellerinin çok daha iyi bir görüntüleme edinebilmesi için görsellerinizi düzleştirme tekniğini kullanabilirsiniz. Simetri ya da üçte bir kuralını göz önünde alarak paylaşım yapmak sizler için çok daha avantajlı olacaktır. Reklam görsellerinin her daim yüksek çözünürlükte olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Hazırlanan reklam görselleri çok anlamlı ve de güzel olmalıdır. Ancak her şeyden önemlisi çözünürlük seviyesidir. Kötü bir ışıklandırmaya sahip görselde alınan verim de yüksek oranda düşecektir.

Görsel ve Marka İlişkinizi Dengeleyin

İnstagram reklamlarında yüksek kaliteli görsellik son derece önemli olacaktır. Fakat bu kriterin dışına çıkarak görsellerin maka ile olan ilişkisi de dengede tutmaya dikkat etmek şarttır. Kullanıcılar, diğer işletme hesapları ya da kişisel hesaplar arasında sizin markanızı başarıyla tanıyabilmelidir. Aslına bakıldığında markanızı insanların aklına kazımak için bilinç altı bir eylem yapmak şarttır. Bunun için de kendi kullanmış olduğunuz reklamlarınızda logo, simge ya da hedef kitleye firmanızı anımsatacak olan renkler kullanmaya özen göstermeniz gerekebilir. Paylaşılan görseller genel olarak markayı tanıtır ve de yansıtır şekilde olmalıdır. Bu dönemlerde ya da özel günlerde bağımsız veya hedef kitlenizin beğeneceği görselleri tercih etmeniz sizler açısından son derece önemli olacaktır. Elbette ki tercih edilen görsellerin tüm olumsuz etkilerden arındırılmış olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Hedef kitle, reklamları sayfa akışında gördüğünde göndermek istediğiniz mesajı direkt olarak algılamalı. Firmanızdan alışveriş yapmak için ikna olmalı ve bu anlamda olumlu bir istek oluşturulmalıdır. Bu noktada İnstagram hesap sahiplerinin üzerine düşen çok büyük görev ve de sorumluluklar bulunur. Genellikle profesyonel bir hizmet almak içinse internet üzerinden hizmet veren kişi ya da kurumlar ile iletişime geçmenizde fayda olacaktır.

Konsepte Odaklanın

İnstagram reklamlarında görsel hikayecilik son derece önemlidir. Bunu yapmak için konsept odaklı paylaşımlar yapmak gerekir. Yapılan paylaşımlar olabildiğince kullanıcıların hem gözüne hem de gönlüne hitap etmelidir. Böylece hedef kitlenizi kendi sayfanıza başarı ile çekebilirsiniz. Aynı zamanda gerçekleştireceğiniz bu tarz işlemler kullanıcıların gözünde sempati kazanmanıza olanak yaratır. Çalışmalarınız markalarınızla alakalı hikâye örgüsü oluşturmalıdır. Tasarlanan görseller belirli zaman aralıklarıyla ve de birbirlerinin devamı şeklinde yayınlanmalıdır. Farklılık yaratmak adına görsellerde farklı tarzda filtre kullanımı yapılabilir. Ancak paylaşımlarınız doğallığın dışına çıkmamalı ve kesinlikle gerçeği yansıtır biçimde olmalıdır. Böylece daha kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İnstagram Reklam İlkelerini Dikkate Alın

İnstagram reklamları hazırlarken daha önceden belirlenmiş olan kriterleri dikkate almanızda fayda olacaktır. İşletme hesaplarında ve kişisel sayfalarda gerçekleştirilen reklam alışverişlerinde görsellik ve reklam ilkelerine dikkat etmek oldukça önemli olacaktır. Reklamların reklam ilkelerine uygun olup olmadığını anlamak için ızgara aracı tercih edilmektedir. Bu aracı kullanma sanıldığı kadar da kolay değildir. Günümüzde bu alanda hizmet veren profesyonel anlamda hizmet veren kişiler dahi ızgara aracını kullanırken zorlanabilmektedirler. İnstagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken ilk kriter görsellerin kalitesidir. Yapılan paylaşımlar ne kadar kaliteli ise hedef kitlenizin size geri dönüşümü de o denli fazla olur. İnstagram reklam ilkelerini dikkate almak hedef kitlenize daha kolay yollarla ulaşmanız açısından da sizlere fayda sağlar. 618media.com aracılığı ile reklamlar ve daha birçok konuda bilgi alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*