Ev Dekorasyonu Yapılırken Ne Gibi Hatalar Oluşur?

ev dekorasyonu

İyi bir dekorasyon yapılabilmesi için başlıca unsurlar bulunmaktadır. İhtiyaçlar, kişisel beğeniler ve mekanın büyüklük durumu bu unsurları değiştirmez. Evin şık ve ferah görünmesini isteyen insanlar bu prensipleri öğrenip dekorasyonlarını buna göre yapmak gerekir. Mobilyalar, aksesuarlar ve mekan ne kadar güzel olursa olsun kötü bir dekorasyonla hiçbir güzellik göze gelmez.

 Takım Mobilyalar Kullanmak

Kanepe, orta masa, koltuklar hatta ve hatta halıyı dahi takım halinde satın alıp kullanmak yapılan hataların başında gelmektedir. Bu takımlar mağazada göze güzel görünebilir lakin alınırken evin boyutu hesaba katılmıyor. Bu takımlar evi boğucu ve demode bir hale sokuyor. Bunun yerine tek tek seçimler yaparak evi daha modern ve ferah bir hale getirmek mümkündür. Araya farklı bir renk, eski bir döneme ait aksesuar veya mobilya, rastgele alınan bir sehpa evin genel havasını güzel yönde etkileyecektir.

 Renkten Kaçmak

Hata yapmaktan korkup renklerden kaçan çoğu insan klişe olmaktan ileri gidememişlerdir. Mobilya ve duvarlar açık tonlarda ve tekdüze renklerde seçildiyse koltuk yastıklarıyla veya aksesuarlarla eve renk katmak mümkündür.

 Fazla Eşya Kullanımı

Mekana gereğinden fazla eşya yığarak boğucu bir ortam oluşturulur. Rutin olarak kullanılmayan mobilyaları, kalabalık dolapları boşaltarak evin daha sakin olması sağlanabilir.

 Aydınlatma

En çok yapılan hatalardan bir diğeri ise tek bir aydınlatma elemanı kullanmaktır. Tek bir avize ile aydınlanmayan odalara ek ışık kaynakları eklemek doğru olacaktır. Abajurlar ve lambaderlerle değişik ışık kaynakları yaratarak aydınlatma problemi çözülebilir.

 Mobilyaları Duvara Dayamak

Küçük mekanlarda yapılan hatalardandır. Ev küçük olduğundan mobilyaların hepsini duvara dayayarak odayı genişletme amacında oldukları aşikardır. Lakin hiç değilse birkaç mobilyayı ortaya taşımak gerekir.

 Küçük Halı Seçimi

Küçük bir halı kullanıldığında o halı mekanın içinde yüzüyormuş gibi bir havaya bürünmektedir. Bu hatanın temeli halının metrekaresi büyüdükçe fiyatının da artmasıdır. Böyle durumlarda halı kullanmamak daha iyi bir seçenektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*