Güzel Ve Kaliteli Yaşlanma Yolları

 

 

Şekerden Uzak Durun

 

Şeker; elastin ve kollajendeki proteinlere saldırarak cildin daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. 35 yaş ve sonrasında aşırı şeker tüketimi yaşlanma etkilerini hızlandırır. Kızartma, ızgara, kavurma gibi işlenmiş gıdalar yaşlanma, kalp, beyin, kemik, eklem, anemi ve cildi etkileyen yaşa bağlı hastalıkların temel sebebidir. Kaliteli yaşlanma sağlıksız besinleri hayatımızdan çıkarmakla mümkündür.

 

 Sağlıklı Yaşam İçin Spor Şart

 

İstemediğiniz bir işte çalışmak zorunda kalmak yoğun stres yaşamanıza neden olur. Bu stres zamanla mide rahatsızlıkların yanı sıra kalp hastalıklarında da kişiye sağlık sorunları oluşturabilmektedir. Bunun için ilk önce yapılması gereken kendinizi rahat ve huzurlu hissedecek bir iş yapmaktır. Eğer bu şartlar doğrultusunda iş değiştirmek imkansızsa öğle yemeklerinde veya iş çıkışlarında kendinizi mutlu edecek, bedenen rahatlatacak aktiviteler yapmak iyi gelecektir. Spor ömrü uzatarak yaşlanma hızını azaltır.

 

Doktor kontrolünden sonra sağlık durumunun değerlendirilmesi yapılarak kişiye özel fiziksel aktivite uygulanmalıdır. Fiziksel aktivite denge ve koordinasyonu, kalp- akciğer rahatsızlığı gibi sorunlara engel olmaktadır. Fiziksel aktivitenin sıklığı ve süresi arttıkça sağlıklı yaşam daha çok görülmektedir. Sindirimin düzenlenmesi ve fizyolojik açıdan su ve sıvı tüketimi sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Yaşlanmanın etkisiyle vücut susuzluğu hissetmediğinden, başta böbrekler olmak üzere birçok organa hasar verebilmektedir. Vücudun dinlenmesi ve tekrardan enerji toplaması için uyku oldukça önemlidir.

 

Geceleyin en az 8 saatlik bir uyku uyumanız sizi daha dinçte olmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır. Yaşlanmayı engellemek için ilk önce sigara ve alkolden uzak durmak oldukça önemlidir. Anlık keyifler vücutta kalıcı zararlara yol açarak yaşlanmaya neden olmaktadır. Daha fazla kalori yakmak ve iyi bir dolanım sistemine sahip olmak için hayatınızda seksi ihmal etmeyin. Seks sırasında salgılanan kimyasallar nedeniyle stresi azalttığı gibi enerjinizi arttırarak daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*