Mekik Oyası Modelleri

Mekik Oyası Modelleri

Bayanların günlük uğraşlarının içerisinde örgünün her çeşidini görebiliriz. El emeği aracılığı ile oluşturmuş olduğumuz ürünleri her ne kadar kullanmaya kıyamasak da evimizin hemen her yerinde görmek elbette hepimizin hoşumuza gider. Tığ işlerinden, dantel, oya işlemelerinden hoşlanıyorsanız mekik oyası modellerini mutlaka denemelisiniz. Günlük kullanımda, genç kızların çeyizlerinde, ev hediyelerinde tercih edebileceğiniz hem hoş görünen hem de el emeği olan bu örgüler hamarat hanımların ilgisini çekebilir.

Mekik oyasını kullanabileceğiniz pek çok alan var. Tülbent kenarında özellikle çiçek motifleri kullanıldığında çok zarif görünüyor. Mevlüt örtüleri için de mekik oyası çok yakışır. Küçük çiçek motifleri, yaprak desenleri gibi yapımı da kolay olan desenleri deneyebilirsiniz. Narin görüntüsü ve her renkte kullanılabilmesi mekik oyasını her yerde kullanma imkanı veriyor. Havlu kenarları inde daha büyük desenler , geometrik şekiller uygun olabilir. Otantik tarzlardan hoşlananlar mekik oyasını aksesuarlarında da kullanabilirler.

Fularlar ve saç bantları için küçük çiçekler yapıp uçlarına ekleyebilirsiniz. Mekik oyasını işleme esnasında dilerseniz örgünüzde inci,boncuk ve taş gibi ince ayrıntılarada yer verebilirsiniz. Görünüm açısından çok şık duracağı için dilerseniz takı yapımında da kullanabilirsiniz. Farklı desenler denemek isteyenler için kelebek figürü güzelliği açısından denenebilecek bir desen oalrak göze çarpmakta

2019 yılı içerisinde mekik oyasının mutfaktaki havluların kenarlarına yakışacağı düşüncesi hakimdir. ancak bu modelin yapılışının biraz emek ve zahmet istediğini hatırlatalım.Ancak ürün ortaya çıktığında, tüm uğraşlarınızın buna değdiğini göreceksiniz. bu oyayı işleme işi adeta bir sanattır. Bu sanatı mekik oyasından anlayan kişilerin rahatlıkla yapabileceğini de belirtmekte fayda var. Dilerseniz gelin adaylarının çeyizleri için hazırlayın, dilerseniz kendiniz için. Bu oyaları meydana getirmek çok zevkli ve harika bir iş olacaktır.

Mekik Oyası Nerelerde Kullanılır?

Mekik oyası yapımında kullanılan eşyalar, diğer oya modellerinde olduğu gibi iğne tığdan oluşur. Yukarıda anlattığımız gibi bu oyanın yapılışı diğer oyalar gibi emek gerektirir.

Ev hanımlarının marifetlerini dökerek ortaya çıkardığı mekik oyaları pek çok alanda kullanılabiliyor. Bu oya çeşidini kenar süslemeleri içinde kullanabilirsiniz. Sevenleri için mekik oyasını pek çok alanda kullanmak mümkündür. Yazma ve havlunun haricinde küpe gibi takılarda da tercih edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*