Moda Nedir? Modayı Kimler Belirler

moda (

Her işin bir erbabı ve bu işin kıstaslarını belirleyen bir birim mutlaka vardır. Hiçbir iş başıboş değildir ve günümüze kadar da tesadüfen gelmemiştir. Para denildiği zaman hemen herkesin aklına alışverişte kullanılan ve bir şeyleri satın almaya yarayan bir araç gelir. Bu maden yada kağıt nesne içerisinde bulunduğumuz şartlara hemen kendiliğinden gelmemiştir. Aynı şekilde elbise, ayakkabı ve aksesuarlar ve de bunların modası yine tesadüfen oluşan işlemler değildir. Peki bunları kim belirler. Moda otoritesi kimlerdir? Hemen herkes modadan anladığını düşünür ancak modaya kim yön verir, modanın otoriteleri kimlerdir deseniz kafalardan pek fikir çıkmaz.

Genel olarak toplum içerisinde oluşmuş kanı modaya ünlü film yıldızlarının, pop yıldızlarının yada ünlü müzisyenlerin bir şekilde yön verdiğini düşünürüz. Hatta modayı bu kişilerin oluşturduğunu düşünürüz. Bunun gibi bazen de saçma kişilikleri modayı belirlediği ve şekil verdiği düşünülür. Bir miktar doğruluk payı bu düşünceler için olsa bile resmin tamamına bakıldığında durum çok eksik kalmaktadır. Esasında ark planda bu kişileri giydiren modacılar, moda evleri gibi yerler bulunur.

Moda organizasyonu akla ilk gelen modaya yön veren merkezi kuruluştur. Bunun başlıcaları Paris’te bulunan Uluslar arası moda Federasyonu’dur. Dünya çapında olacak moda olayları bu tür yerlerden oluşturulur. Bundan birkaç yıl sonrasının moda akımı şimdiden belirlenmekte. Bunu yaparken ilk olarak ilerisi için kumaş seçimi yapılmakta. Moda belirlenirken dönemin ekonomik durumları da düşünülmekte. Örneğin o günün şartlarında elde kalan malzemeler her neyse yani fazlaca üretim olmuş ve bunların tüketimine yönelik kararlar alınabilmektedir. İşin kısacası moda belirlenirken aynı zamanda bazı ürünlerinde tüketilmesi amaçlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*